2020.gadā tiks atjaunota fasāde un jumts Muitas namam, kurā kādreiz atradās arī atjaunotās Latvijas muitas Muitas Departaments.

VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) uzsāks fasādes un jumta seguma atjaunošanu vēsturiskajam Muitas namam – vienai no pirmajām 19. gadsimtā celtajām administratīvajām ēkām Rīgā, Krišjāņa Valdemāra 1a.

Atklātā iepirkuma procedūrā starp sešiem pretendentiem izvēlēts saimnieciski izdevīgākais būvuzņēmējs SIA “WARSS+”, ar ko tiek slēgts līgums par 374,4 tūkstošiem eiro (bez PVN). Darbus plānots paveikt līdz 2020. gada nogalei. Darbi tiek finansēti no VNĪ resursiem, ieguldījumus atgūstot ilgtermiņa nomas maksas veidā.

Veicot fasādes sakārtošanu, tiks novērstas plaisas un nolietojums, saglabājot kultūrvēsturiskās ēkas autentiskumu, informē VNĪ valdes loceklis Jānis Ivanovskis-Pigits.

“Plānojot ēkas atjaunošanu, lai saglabātu kultūrvēsturisko mantojumu, konsultējāmies ar Latvijas Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi un veicām arhitektoniski māksliniecisko izpēti. Pēc darbu pabeigšanas greznais neogotikas stilā 19. gadsimtā būvētais nams atgūs savu agrāko krāšņumu, priecējot Rīgas iedzīvotājus un pilsētas viesus,” pārliecināts Ivanovskis-Pigits.

Neogotikas stila divstāvu mūra ēka ar uzsvērtu trīsstāvu centrālā rizalīta izbūvi ar torni celta laikā no 1875. gada līdz 1887. gadam pēc arhitekta Nikolaja Trusova projekta kā administratīvā ēka – Muitas nams. Tā ir kultūrvēsturiski vērtīga ēka, kas atrodas “Rīgas pilsētas vēsturiskā centra” teritorijā. Nams celts tūlīt pēc Citadeles nocietinājumu nojaukšanas līdz ar Daugavas krastmalas izbūvi.

1958. gadā izstrādāts projekts ēkas pielāgošanai Ārzemju jūrnieku kluba vajadzībām, kurš tur darbojās līdz 1980. gadu beigām. Pārbūvējot telpas, tika paredzēta koncertzāle, deju, kino telpas, restorāna un biljarda zāle.

1981. gadā Vanšu tilta būvniecības laikā tika nojaukti vārti pret Valdemāra ielu, jo tilta konstrukcija tika novietota ļoti tuvu ēkas sānu fasādei.

Kopumā ēka ir saglabājusies savā sākotnējā apjomā ar izteiksmīgu fasāžu kompozīciju un greznu plastisku fasāžu apdari. Atrodoties līdzās Vanšu tiltam un Prezidenta pilij, ēka ir labi nolasāma Daugavas labā krasta panorāmā.

MVB valde